۰۶ خرداد ۱۳۹۱

نارنجستان قوام

شیراز - باغ نارنجستان قوام - اردیبهشت ماه یکهزار وسیصد ونود ویک خورشیدی

 

نارنجستان قَوام که به باغ قوام مشهور است، بین سالهای ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری شمسی، مقارن با حکومت ناصرالدین شاه قاجار و بدستور علی محمد خان(قوام الملک دوم) و پسرش محمد رضا خان(قوام الملک سوم) در شیراز ساخته و تکمیل شده‌است. ساختمان نارنجستان در زمینی بمساحت ۳۵۰۰ متر مربع و با زیربنای ۹۴۰ متر مربع در دو جبهه جنوبی و شمالی توسط هنرمندان شیرازی ساخته شده‌است. سردر ورودی در ضلع جنوبی قرار داشته و به یک هشتی باز می‌گردد و از طریق دو راهرو قرینه به حیاط راه میابد. بنای ضلع جنوبی شامل دو ایوان ستوندار و اتاقهایی است که محل استقرار خدمه بوده‌است. ساختمان ضلع شمال دارای یک طبقه زیرزمین و دو طبقه روی آن بوده که شامل تالار آیینه با ستونهای یکپارچه مرمری، تالار شاه نشین و اتاقهایی است که محل تشریفات اداری و پذیرش مهمانان بوده‌است. این عمارت از نظر هنرهایی از قبیل آیینه کاری، شیشه کاری، نقش پردازی، منبت کاری، سنگ تراشی، گچ کاری و مقرنس کاری بکار رفته در آن از زیباترین بناهای این دوره در شیراز است.

بنای نارنجستان در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی به دانشگاه شیراز اهدا گردید و بین سالهای ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۸ هجری شمسی مورد استفاده موسسه آسیایی، تحت سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ، ایران شناس معروف بوده‌است.

در سالهای اخیر زیرزمین ضلع شمالی تعمیرات اساسی گردیده و به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته که در آن اشیای فرهنگی اهدایی پروفسور پوپ نگهداری می‌شود .

 

محمد حاج حیدری [ ۱۴ تير ۱۳۹۱ ]

khili khoshkel boood


پرهام [ ۰۸ خرداد ۱۳۹۱ ]

با دیدن عکسات حسابی دلم هوای شیراز را کرد .اونم اردیبهشت شیراز که بهشته .باغ ارم و خانه زینت الملوک و نارنجستان وووووو .خانم تو که اینقدر همه اش تنها تنها میری سفر ، خوب ما رو هم خبر کن شاید خواستیم بیایم !؟ امیدوارم همیشه پر انرژی و شاد و موفق باشی و ما هم عکسای خوب خوب ازت ببینیم


ساسان مویدی [ ۰۶ خرداد ۱۳۹۱ ]

سلام خانم خسته نباشید عکسهایتان را نتوانستم همه را ببینم ولی حتمی خواهم دید چون واقعا زیباست . دست هایم خیلی درد میکنه و الان سه ماه است که دارم مداوا میکنم و نمی تونم پشت کامپیوتر زیاد بشینم ولی حتمی خواهم دید و به شما افتخار میکنم خسته نباشی و ممنون از عکس های خوبتان


نام Name
ایمیل Email
سایت Website
پیغام Message
کد امنیتی Security Code
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.
373189