۱۸ فروردين ۱۳۹۱

رقص ابرها -1

نمایی از دماوند - فروردین ماه یکهزار وسیصد و نود و یک خورشیدی
مریم [ ۲۱ فروردين ۱۳۹۱ ]

ماندن، سنگ بودن است و رفتن، رود بودن .

بنگر که سنگ بودن به کجا می رسد جز خاک شدن ،


و رود بودن به کجا می رود جز دریا شدن ...


علاالدین رحیمی [ ۲۰ فروردين ۱۳۹۱ ]

سلام ای شکوهمند/ سلام ای ستیغ صبح خیز سر بلند/ به یال و بال و دره ها و دامنت درود/ به چشمه های پاک و روشنت درود/
" سیاوش کسرایی"
زیبای عزیز و نازنین ! با دیدن این ثبت باشکوه و بی نقص تو از دماوند اسطوره ای، بی اختیار شعر " با دماوند خاموش " سیاوش کسرایی را زمزمه کردم و به سالهای نوجوانی برگشتم. روزگاری که در هنرکده آناهیتا شاگرد مصطفی اسکویی بودم و دوستم مهدی فتحی در جلسه های فن بیان با چنان شور و شوقی شعر کسرایی را می خواند که آب در چشم می آوردیم و به شوق دیدار کسرایی و شنیدن این شعر از زبان شاعر تا خیابان شمالی پارک شهر و ساختمان وزارت نیرو ( جایی که مهدی فتحی و کسرایی همکار بودند) می شتافتیم. کسرایی که دماوند خاموش را سالها قبل از آن و در اوج وحشت حکومت شاه سروده بود واژه ها را به نرمی اما چونان آتش فشانی همراه با دود سیگار از میان انبوه سبیل های جوگندمی اش بیرون می داد...
به پیش روی ما چو ما اگر فتاده ای به بند/ کمند ابرها به گردن رمیده ات کمند/ پناه بخش و پشت باش/ شکسته نعل بسته ای سمند.
و من فکر می کردم همین الان است که به جای این واژه های آمیخته با دود خاکستری سیگار زر، از میان لبهای کبود شاعر آتش فوران کند، و دماوند این بار در لابی وزارت نیرو فعال شود. اما لحظه ای بعد لحن کسرایی آرام تر میشد، و محزون، مثل نوای نی چوپان های دامنه های دماوند و دره لار.
دلم گرفته همچو ابرهای تو/ که با تو گفتگو مراست/ به کوهپایه ها کسی نمانده تا غمم به پیش او برم/ به من بگو که آشیانه عقاب ها کجاست؟
می دانی که دماوند برای ما فارس ها، طبری ها و آذری ها وخراسانی ها و سیستانی ها و تاجیک ها و هزاره ها و کردها و خلاصه تمامی دیگر اقوام ایرانی که فرهنگ کهن مشترک داریم ، همان ارزش و عظمت و قداستی را دارد که المپ برای یونانی ها. اینجا خوابگاه نیمه جاودانانی چون گرشاسپ و بند گاه جاودان سیاه کارانی چون اژی دهاک است.
از تو به خاطر ارسال این ثبت با شکوه از نماد سر بلندی همه اقوام ایرانی سپاسگزارم.


محمدرضا [ ۱۸ فروردين ۱۳۹۱ ]

درود . ممنون از ارسالتون . عکس هوایی خوبی شده و ترکیب بندی مناسبی داره . بسیار زیباست . شرمنده من تنها با عنوانش مشکل دارم و به نظرم عنوان مناسبی برای این عکس نباشه . موفق باشید


نام Name
ایمیل Email
سایت Website
پیغام Message
کد امنیتی Security Code
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.
370144